#HASTANEDEKÜRTAJ
0 531 027 77 77

Kürtaj sonrası ne olur?

Eğer kürtaj işlemi sırasında genel anestezi oldu iseniz biraz başınız dönecektir. Hafif bulantılar, hafif karın ağrıları beklenen işaretlerdir. Tamamen kendinize gelinceye kadar olası komplikasyonlar açısından mutlaka başınızda birinizin olması gerekmektedir. Lokal anestezide de zaman zaman bulantı meydana gelebilir, kasık ağrılarını duyacaksınız.

 

Mutlaka kasık ağrınlarının şiddetini hekim yardımcılarına bildirin Basit tedavilerle kasık ağrılarını, bulantı ve kusmaları tedavi etmek mümkündür.

İlaçlarını düzenli kullanmayı unutmamamız gerekmektedir.Her ne kadar steril ortamda işlem yapılmasına rağmen antibiotik kullanmanızı ,çok hafif ağrılarınızı basit ağrı kesiciler ile gidermenizi önermekteyiz.Hekiminizin cep telefonu numarasını kayıt ediniz,

İşlemden onbeş gün sonra yumurtlama meydana gelebileceği ve gebelikler oluşabileceğini unutmayınız Ateş,titreme olabilir,kanlı kokulu akıntı da mutlaka hekiminize başvurmanız gerekir.Hafif kasık ağrıları, kanama normaldir

Bazen özellikle küçük gebeliklerde müdahaleden 3-4 gün sonra parçalı kanama, kasık ağrısının artması ile meydana gelebilir. Genelikle rahim ağzının spazm ile kapanması ve içeride kan toplanmasından dolayı meydana gelen bu durum gelip geçici olup özel bir müdahaleyi gerektirmez.

Çok nadir bazı vakalarda içeriden toplanan kan fazla olur ve küçük bir müdahale ile bu kana boşaltmak gerekebilir. Bazen küçük gebelikler müdahale yapılmasına rağmen gebelik devam edebilir. Hekimiz yeterince parça geldiğini düşünerek işlemin sonlandığını düşünebilir. Bir çok hekim müdahale odasında bulunan ultrason ile işleme son vermeden muayene ederek, içeride parça kalıp kalmadığını saptayabilir. Bu komplikasyonu önlemenin en iyi yolu budur.

 

 

YENİ EKLENENLER